Hoci lieky slúžia na liečbu a úľavu od ťažkostí, veľa z nich môže aj uškodiť. Medzi orgány, ktoré to „schytávajú“ najviac, patrí aj pečeň. V tomto článku sa dozviete, prečo je pečeň dôležitý orgán, ktoré lieky ju môžu poškodiť, aké škody môžu spôsobiť a ako si chrániť pečeň pred liekovým poškodením.
Úloha pečene v organizme
Pečeň hrá v udržiavaní rovnováhy a správneho fungovania organizmu nezastupiteľnú úlohu. Medzi jej funkcie patrí tvorba glukózy, mnohých bielkovín, žlčových kyselín a tiež sa podieľa sa na tvorbe HDL – „zdravého“ cholesterolu.
Pečeň funguje aj ako sklad pre živiny, ako napríklad sacharidy, tuky a vitamíny, aby v prípade potreby boli pre organizmus k dispozícii.
Kľúčová je aj detoxikačná funkcia pečene, ktorá zabezpečuje odbúravanie mnohých liekov a toxických látok, napríklad alkoholu.
Pečeň je neodmysliteľnou súčasťou metabolizmu a udržiavania životných procesov v ľudskom tele. Jej význam pre zdravie a fungovanie organizmu je neoceniteľný.
Riziko poškodenia pečene pri užívaní liekov
Zvýšené riziko poškodenia pečene je spojené s užívaním niektorých liekov, najmä ak sa radia medzi potenciálne hepatotoxické (toxické pre pečeň). Tieto lieky môžu spôsobiť rôzne ochorenia pečene vrátane hepatitídy, cirhózy a v závažných prípadoch aj zlyhania pečene.
Medzi potenciálne hepatotoxické lieky patria:
- Paracetamol. Hoci ide o najpoužívanejšie liečivo na svete, prekročenie maximálnej dennej dávky môže viesť k vážnemu poškodeniu pečene, a pri závažnom predávkovaní až k zlyhaniu pečene.
- Niektoré antibiotiká, ako napríklad tetracyklíny, rifampicín alebo ampicilín, sú potenciálne hepatotoxické a môžu spôsobiť poškodenie pečene.
- Nesteroidné protizápalové lieky. Medzi ne patria napríklad kyselina acetylsalicylová, ibuprofén či naproxén, a ich dlhodobé užívanie môže mať za následok poškodenie pečene.
- Statíny. Tieto lieky sa často predpisujú na zníženie hladiny cholesterolu v krvi, avšak u niektorých ľudí môžu spôsobiť zvýšenie hladiny pečeňových enzýmov a poškodenie pečene.
- Chemoterapia. Niektoré lieky používané pri chemoterapii môžu mať negatívny vplyv na pečeň a spôsobiť rôzne typy pečeňových ochorení.
Užívanie niektorých liekov je spojené so zvýšeným rizikom poškodenia pečene, čo môže viesť k rôznym ochoreniam, vrátane hepatitídy, cirhózy a zlyhania pečene.
Ochorenia spôsobené nadmerným užívaním liekov
Jedným z typov poškodenia pečene spôsobeného užívaním liekov je lieková hepatitída. Tento stav môže nastať v dôsledku toxicity určitých liekov a prejavuje sa zvýšením hladiny pečeňových enzýmov (AST, ALT), ako aj ďalšími príznakmi, vrátane:
- bolesti brucha,
- nevoľnosti,
- vracania,
- únavy,
- žltačky.
Lieková hepatitída môže byť akútna alebo chronická a môže mať vážne dôsledky na zdravie človeka.
Nesprávne užívanie najmä potenciálne hepatotoxických liekov môže viesť k chronickému poškodeniu pečene, ktoré môže vyústiť do cirhózy, v horšom prípade až zlyhania pečene. Tieto stavy zhoršujú funkciu pečene a môžu viesť až k ohrozeniu zdravia.
Poškodenie pečene môže mať vplyv na účinnosť liekov – ovplyvniť ich odbúravanie z tela, čo môže mať za následok zníženie či zvýšenie ich účinnosti a tiež nežiaducich účinkov.
Podpora pečene pri užívaní liekov
Aby sme podporili zdravie pečene a minimalizovali riziko jej poškodenia spojeného s užívaním liekov, je dôležité dodržiavať niekoľko dôležitých opatrení.
Sledovanie funkcie pečene. Dôležitým prvkom je pravidelné sledovanie funkcie pečene pomocou krvných testov. Tie môžu pomôcť odhaliť poškodenie pečene včas a umožniť tak skoré opatrenia.
Informovanie lekára o všetkých užívaných liekoch. Je dôležité, aby ste svojho lekára a lekárnika informovali o všetkých užívaných liekoch, vrátane liekov na predpis, voľnopredajných liekov a doplnkov výživy. Vďaka tomu môžu lekár a farmaceut predísť možným problémom a minimalizovať riziko poškodenia pečene.
Dodržiavanie lekárskych odporúčaní. Je dôležité dodržiavať predpísané užívanie liekov a neprekračovať odporúčané dávkovanie. Nadmerné užívanie liekov môže zvýšiť riziko poškodenia pečene a iných orgánov. Nemenej dôležité je aj vyhýbanie sa alkoholu pri užívaní liekov, najmä ak to nariadi lekár alebo lekárnik.
Zdravá životospráva. Zahŕňa vyváženú stravu, dostatok pohybu a obmedzenie konzumácie alkoholu, čo pomáha zachovať zdravú pečeň. Alkohol je pre pečeň škodlivý, najmä ak sa užíva v nadmernom množstve alebo v kombinácii s niektorými liekmi.
Užívanie liekov a výživových doplnkov na podporu pečene. V niektorých prípadoch môže byť užitočné užívať preparáty, ktoré chránia a podporujú zdravie pečene. Prospešné to môže byť napríklad ak:
- máte zlé výsledky pečeňových testov,
- trpíte stratou chuti do jedla, anorexiou,
- pociťujete ťažkosti so zažívaním,
- trpíte ochorením pečene alebo máte poškodenú pečeň,
- prekonali ste hepatitídu,
- ste po operácii pečene alebo žlčníka,
- pravidelne užívate alkohol,
- prichádzate do styku s chemikáliami a toxínmi,
- podstupujete chemoterapiu,
- chcete sa preventívne chrániť pred poškodením pečene.
Dodržiavaním týchto opatrení si chránite pečeň a minimalizujete riziko poškodenia spojeného s užívaním liekov.
Ak sa dlhodobo liečite a zvažujete začať užívať lieky alebo výživové doplnky, konzultujte to so svojím lekárom alebo lekárnikom.